Jolanta Kovářová

Švédský úklid před smrtí

Metoda UPS aneb Žij život s radostí a bez zátěže

Když jsem po prvé přečetla knihu od Margarety Magnusson, která byla u nás vydána jako „Životní úklid“ – Do hrobu si ten nepořádek přeci nevezmete, zaujala mě, a hlavně smysl pro humor s jakým tuto knížku umělkyně Margareta napsala. (v době, kdy ji psala, jak sama říká, ji bylo mezi osmdesátkou a smrtí. No říkám, že má smysl pro humor) Margareta vydala i druhou knihu a o té vám napíšu příště.

Ve Švédsku se kniha stala bestsellerem a vyšla pod názvem Döstädning; dö znamená smrt a städning znamená úklid. (U nás se vydavatel asi obával dát smrt do titulu knihy).

Ačkoliv tento název v nás může vyvolávat divné pocity, kniha popisuje jednoduchý proces zbavení se nepotřebných věcí a tento proces jde uskutečnit v kterémkoli období života.             

JAK UDĚLAT ÚKLID PŘED SMRTÍ (UPS)?

Ani já ani ty se ještě za duhový 🌈 most nechystáme, ale i tak tě chci inspirovat, jak uklidit a uspořádat svoji domácnost, aby ses zbavila léty nahromaděných zbytečností.

Od roku 2017 pracuji jako Konmari konzultantka, což je úklid podle Marie Kondo, ale v posledních letech jsem zjistila, že i přesto, že lidé vytřídí, uspořádají a uklidí, tak se jim věci hromadí zas a znova.

Začala jsem k metodě Konmari kombinovat další metody takové jak : minimalismus, jedna věc domů a jedna z domů, projekt 333 a taky metodu podle Margarety Magnusson.                                     

Dnes ti přiblížím metodu UPS (kde jsem se inspirovala u Margarety) a možná se ti zalíbí stejně jako mně.

UPS UPS 😊

U dělej první krok

Nejdůležitější krok je tvoje rozhodnutí, že se chceš zbavit všeho nepotřebného a pak po vytvoření plánu se krok za krokem přiblížit ke svému cíli a tím je odlehčená uspořádána domácnost.

P oinformuj své blízké

Dej vědět svojí rodině a přátelům, že ses rozhodla odharaburdit svojí domácnost a ponechat si jen a jen to co chceš, potřebuješ nebo máš ráda. Uklidni je, že se nic neděje, jenom chceš žít lehčeji a jednodušeji. Zeptej se, jestli mají o některé vyřazené věci z tvé domácnosti zájem. Nezlob se, pokud ne.

S kladiště všeho

Nejjednodušší je začít tam, kde nepotřebné věcí odkládáme na neurčito. Kde je to u tebe? Může to být kumbál, garáž, sklep, půda. Jelikož tyto věcí nepoužíváme dnes a denně a možná jsme nepoužili posledních pět let, tak bude jednoduché tyto věci vytřídit a nechat je odejít.

U spořádej věcí, kterých máš hodně

Teď je to na tobě, jak a kde chceš pokračovat. Nejlepší výsledky vidím, když se protřídí oblečení. Tam se dokážeme jednoduše rozhodnout, co si ponechat a s čím se rozloučit. Taky můžeš začít kuchyní nebo koupelnou. Začni tam, kde máš nejvíc věcí.

P rodej, daruj, recykluj, upcykluj, vyhoď

Pokud si myslíš, že věci, které už nechceš a nepotřebuješ, můžeš prodat, prodej. Ale vždy si urči datum do kdy se má věc prodat. Věci, které můžou někomu udělat radost nebo posloužit daruj. Věc, kterou jde recyklovat, odvez k recyklaci. Věc, z které by se dalo udělat něco jiného, upcykluj. Pokud věc definitivně dosloužila a už se opravdu na nic nehodí, tak ji vyhoď.

S entimentální věci až na konec

Během úklidu potkáš hodně věcí, které v tobě probudí vzpomínky. Jsou to fotky nebo něco z tvého dětství, mládí anebo výtvory dětí, památka po rodičích nebo sourozencích. Ano, to jsou věci, kterých se nechceme úplně zbavit, ale jsou to věci, které mají hodnotu jen a jen pro nás.

Vytvoř si krabici vzpomínek a ulož do ní pouze to, co je tvému srdci nejbližší.

Ostatní si vyfoť a ulož do digitální „krabice“ vzpomínek a popiš si, kdo a kdy ti danou věc dal anebo napiš příběh, který se ti pojí s danou věcí. Ulož to v jednom souboru a když už budeš mít takto uložené skoro všechno, tak si z toho můžeš nechat vytisknou svojí vlastní vzpomínkovou knihu.

Smrt je součásti života a pokud si uvědomíme svoji smrtelnost, tím lépe budeme žít.

Neslibuji, že mávnutím kouzelného proutku bebechy (clutter=nahromaděné zbytečnosti) zmizí. Je to dlouhá cesta k vytouženému cíli, ale jelikož nebudeme nic přidávat a jen se budeme věcí zbavovat, je jen a jen na nás, kdy náš domov bude odpovídat naší ideální představě.

PS.

Dnešní anglické slovíčko je slovíčko:

Oops – a vyslovíme česky ups

výraz překvapení nebo lítosti nad chybou nebo nějakou malou nehodou: Jejda!

Oops!… I did it again jako v písníčce od Britney Spears