Jolanta Kovářová

10 jednoduchých kroků, jak začít a udržet si motivaci na cestě k declutteringu

Pokud jsi tedy skutečně odhodlána dosáhnout svých cílů v oblasti declutteringu a pokud chceš skutečně znovu zažehnout svůj zápal a odhodlání uspět, postupuj podle těchto 10 jednoduchých kroků.

  1. Proč chceš declutter

Jaký je hlavní důvod, proč chceš svůj domov declutter? Tento důvod sahá hluboko do tvého nitra… může tě dokonce rozplakat.

Příklady:

  • Nechceš svým dětem zanechat obrovský emocionální úkol uklidit tvoje věci, až zemřeš, jako jsi to musela udělat ty, když zemřeli tvoji rodiče. (pokud jsi to zažila, tak víš, o čem mluvím)
  • Sníš o novém „lehčím“ životním stylu, až půjdeš do důchodu, který tě nebude tížit, který ti umožní zažít svobodu, jakou jsi léta nepoznala… a který ti poskytne větší flexibilitu, mobilitu a mnohem méně odpovědnosti.

2. Důvěřuj své představě o životě po declutteringu

Udělej si čas a vytvoř si nástěnku vizí, na které si živě představíš, jak bude tvůj život vypadat, až se zbavíš nepořádku a všeho nadbytečného.

Buď konkrétní. Umísti si ji na místo, kde ji budeš mít každé ráno na očích, ať tě inspiruje a nadchne pro nový životní styl, který budeš žít.

Příklady:

  • Více času, energie a svobody, aby si mohla začít odškrtávat dobrodružství ze svého seznamu přání – s manželem, druhou polovičkou, kamarádkami nebo sama.
  • Společný čas s vnoučaty, dokud si je můžeš užívat, když jsou ještě malé.

3. Přiznej si, že jsi sešla z cesty

Přiznej si, že jsi ztratila nadšení, ale nechceš, aby to ovlivnilo tvoje cíle v oblasti declutteringu. Uvědom si jednu nebo dvě věci, které mohly přispět k tomu, že jsi sešla z cesty.

Příklady:

  • Emocionální dopad při declutteringu rodinných fotografií.
  • Fyzické vyčerpání, když se to snažíš dělat všechno sama.
  • Negativní zpětná vazba od rodiny a přátel.

4. Oslav svá malá i velká vítězství

Uvědom si, jakého pokroku jsi dosáhla, i když ti to připadá jako kapka v moři. Připomínání si těchto „vítězství“ tě bude inspirovat a motivovat k tomu, abys  znovu začala.

Udělej si čas a vzpomeň si, co ti fungovalo dříve a proč jsi byla schopná dosáhnout svého cíle declutteringu alespoň v několika oblastech, než ses zasekla.

Příklad:

  • Existovala nějaká konkrétní metoda declutteringu, kterou jsi dokázala zařadit do své každodenní rutiny? Například metoda rychloúklidu, která ti umožnila dosáhnout 15 až 30 minut declutter každý den.

5. Zjisti, kdy jsi začala ztrácet zájem o decluttering a kdy jsi začala vybočovat ze své cesty

Příklady:

  • Odmítači

Lidé ve tvém životě, kteří tě odradili a nepodpořili v dosažení tvých cílů v oblasti declutteringu.

  • Emocionální spouštěče

Věci, které v tobě vyvolaly silné emoce a vzpomínky, dobré i špatné, které tě vyvedly z rovnováhy (rodinné fotografie, milostné dopisy, oblečení zesnulého manžela či manželky).

  • Rozptýlení

Zařízení nebo technologie, které odváděly tvoji pozornost od declutteringu způsobily ztrátu soustředění, ukradly ti čas na daný úkol a negativně ovlivnily tvoji dynamiku a produktivitu (sociální média, internet, telefonní hovory).

6. Připrav si plán jednotlivých kroků, jak překonat překážky a neúspěchy, když se vyskytnou.

Vytvoř si plán, který bude obsahovat následující:

  • Denně si prohlédni svou nástěnku vizí a cílů.
  • Připomeň si, proč je pro tebe decluttering důležitý.
  • Sniž pocit zahlcení tím, že zavoláš kamarádce, který tě podporuje, a uděláš si víkend volný od declutteringu.
  • Začni s declutteringem v malé, ale vysoce exponované oblasti, která tě nejvíce trápí. (např. chodba)
  • Přijmi nedokonalost. Decluttering je zbavení se nepotřebných věcí, ne dokonalost.
  • Střídej různé metody declutteringu. (Metoda Konmari, metoda Zevnitř ven, metoda UPS a další).
  • Sleduj svůj pokrok, pořizuj si fotografie „před“ a „po“.
  • Zaznamenávej rychlá vítězství. (Jedna police, jedna zásuvka, jedna skříň.)

Pečuj o sebe, usmívej se, snaž se užít si i tu cestu!

7. Změň své myšlení z „nemůžu“ na „můžu“

Identifikuj své negativní vzorce samomluvy: „Nemůžu. Zase se mi to nepovede. Je to příliš těžké!“

Pokaždé, když se uslyšíš mluvit negativně, tak okamžitě tyto negativní myšlenky přeformuluj na pozitivní a užitečné, jako například: „Můžu uspět. Zvládnu to. Chci to tak moc, že mi to stojí za tu dřinu.“

Když uslyšíš ve své hlavě něco negativního, zhluboka se nadechni a dlouze vydechni. Přeruš cyklus negativní samomluvy tím, že budeš mít sama se sebou trpělivost. Chce to čas. Toto počínání se nakonec stane zvykem, takže tě již nebudou ovládat negativní myšlenky, které tě vyvádějí ze tvé declutteringové cesty.

8. Obklop se lidmi, kteří v tebe věří a podpoří tě

Najdi si tým lidí, kteří tě podpoří v dobrých i špatných časech a kteří ti pomohou udržet se na správné cestě. Budou s tebou oslavovat tvoje vítězství a pomohou ti vrátit se zpět do hry, když se setkáš s neúspěchy.

9. Zůstaň v přítomnosti

Zaměř se na jednu věc, na které právě pracuješ. (jedna zásuvka, jedna police, jedna skříň.) Než přejdeš k dalšímu úkolu, dokonči ho. Jdi krok za krokem.

10. Udělej z declutteringu zábavu

Ano, decluttering je náročná fyzická i psychická práce, ale nepořádek se nenahromadil přes noc, takže nezmizí přes noc. Je to cesta, která zabere čas. Objev způsoby, jak se cestou při declutteringu bavit.

Příklady:

  • Pozvi několik přátel na declutteringový večírek. Pracujte několik hodin a pak si společně vychutnejte dobrou večeři a pití. Podělte se o zábavné historky o tomto procesu.
  • Bav se pozorováním vyřazených předmětů, které jsi umístila k popelnici s velkou ceduli „VEZMI SI, CO CHCEŠ“, jak rychle mizí.
  • Pusť si oblíbenou hudbu, poslechni si audioknihu nebo si vychutnej podcast, na který jsi čekala. Uč se a bav se při vyklízení.

Pokud ses pokoušela declutter svůj domov, ale sešla jsi z cesty a ztratila energii a motivaci jít do toho naplno, nevzdávej to.

Začni věřit, že to dokážeš, a máš napůl vyhráno!

Jakkoli může být cesta za declutteringem a uspořádaným domovem náročná, dozvíš se během ní mnoho o sobě, a až se ohlédneš zpět, řekneš si, že to stálo za každou minutu tvého úsilí!