Jolanta Kovářová

Od uklízečky po učitelku a zpátky

Od uklízečky po učitelku a zpátky

Sabbatical

Začnu slovem, které i pro mě bylo úplně neznámé. Co to slovo znamená? Co znamená, když řeknu, že jsem na sabbatical?

Sabbatical je čas, který je dopřán učitelům, a hlavně profesorům středních škol a univerzit každých sedm, osm nebo deset let. Je to čas na regeneraci zdraví – psychického a fyzického, čas na studium, čas na cestování a na sebe. V Americe, Kanadě a Skandinávii je to běžné. Ještě chci dodat, že po celou dobu vám jde plat, jaký máte jako učitel nebo profesor. U nás je sabbatical úplně neznámý pojem. Já si po 26 letech nonstop učení vzala sabbatical. Sice jako OSVČ mi nikdo nic nezaplatí, ale i tak do toho jdu.

Když jsem se v dubnu vracela po druhém covidu do práce, ve výtahu jsem v břiše, v tom místě, které je chytřejší než moje hlava, ucítila divné stažení a tichý hlas, který mi šeptal: „ty už nechceš učit angličtinu“. Co je to za blbost? Reagovala moje hlava a já tomu nevěnovala pozornost. Večer v posteli to tu bylo znova a o kousek hlasitější a pocit v břiše intenzivnější. Nemohla jsem usnout, vstala jsem, šla ke stolu a do svého deníčku jsem vysypala myšlenky z hlavy a pocity z těla na papír. Teprve potom mi hlava dovolila spát.

Semínko bylo zaseto a já věděla, že svoji situaci budu muset chtít nechtít řešit. Docela divnou dobu si ten můj vesmír vybral. Zrovna teď, když všude straší krizi, covid ještě neodešel a přišla válka, teď odcházet z jisté práce, kde mám všechno a všechny rada? Jenže já se znám, že když mě začne vesmír napomínat, tak ho musím poslechnout. Měla jsem to tak i s emigrací (kdysi v minulém století), i návratem zpět, i stěhováním do hor.

Já už věděla, že odejdu. Ještě jsem nevěděla kdy a co budu dělat, ale bylo jasné – ZMĚNA je tu.

Doučila jsem do konce srpna a s velkou kyticí, macbookem, jako dárkem na rozloučenou, ubrečenýma očima a srdcem plným lásky a odhodlání jsem opustila svoji English učitelskou kariéru.

Chtěla jsem se po hlavě pustit do stavění si kariéry nové, takové té online. Dva roky před obrazovkou i mě trochu proškolily, a tak proč ne. Jenže, člověk míní, život mění a nic nejde tak, jak já si to představovala. Místo kreativních nápadů se dostavil nekreativní útlum. Sice pořád něco čtu, učím se a tvořím, ale to, co by mi dalo ten impuls radostí, s jakou ráno vyskočím z postele, ten se někde schoval.

Včera v noci se můj vesmír nade mnou slitoval a začal se mnou zpátky komunikovat. V hlavě mi běžely obrázky všech mých zaměstnání, jak jsem se po gymplu nedostala na školu, kterou jsem fakt chtěla studovat (o tom někdy příště) a jak mi táta přes své komunis známosti sehnal práci učitelky mateřské školy. Pak emigrace a nespočet uklízecích jobs, hlídaní dětí, což beru, že je to taková soukromá učitelka, Mary Poppins. No a návrat do Česka a zase učit, teda, jelikož moje máma byla učitelka, tak já nechtěla být NIKDY, (však znáte ty vtipy o učitelkách) proto jsem si říkala sofistikovaně – lektorka. Nebylo to nic jiného než učitelka angličtiny pro dospělé. Našla jsem se v tomto poslání učit něco, co jsem sice nikdy úplně akademicky nevystudovala, ale i tak jsem angličtinu (je to krásný logický jazyk) učila s velkou chutí a radostí.

Každý máme nějaké svoje ikigai (vygoogli si) a to moje je učit a uklízet. Vymyslela jsem si nové povolání – UČITELKA POŘÁDKU. Pořádek je dovednost, která se dá naučit, stejně, jako cizí jazyk nebo tanec. Někomu jde učení lépe a někomu hůře, ale jedno je jisté, že pokud se něco naučit CHCEME, tak se to i NAUČÍME. No a taky jsem hledala, jak se cítit lépe a vzpomněla jsem si na EFT TAPPING, jak mi hodně pomohlo v době minulé velmi krizové. Oprášila jsem dávný kurs a dala se do poklepávání. Najednou mi vše naskočilo. To je ONO. To, co jsem hledala, jak do praktického úklidu zapojit i práci s energií a hlavou a taky srdcem.

Můj sabbatical začal v září a teď si dopřávám zaslouženou kreativní přestávku v životě.

V ní se učím, píšu, tvořím, odpočívám. Dělám to, co jsem vždy odkládala. Nebyl na to ani prostor ani čas.

Teď, kromě vydělávání, chci naplnit své poslání – inspirovat především ženy, (ty jsou mojí cílovou skupinkou), aby si dovolily žít svůj život a uvěřily, že i ten jejich život může být krásný a naplněný v každém věku.

PS. V každém příspěvku budu vysvětlovat jedno anglické slovo. Dnes – SABBATICAL.