Jolanta Kovářová

Vytvořit prostor pro trvalou změnu

Vytvořit prostor pro trvalou změnu

Není snadno uklízet a uspořádat naši domácnost, pokud nemáme sílu ani chuť vstát z postele. Jak můžu chtít po ženě, aby si dokonale uspořádala svůj domov, pokud je pro ni náročné přežít ze dne na den. Žije na automatického pilota a dělá jen to nejnutnější, aby byla. Proto, abychom vůbec mohli začít, musíme zjistit, co se děje, že je v domácnosti chaos, zmatek a nepořádek, pak vyhodnotit překážku, popracovat na odstranění překážky a teprve pak začít dávat dohromady domácnost.

Nemá smysl jednorázově uklidit a myslet si, že to takto uspořádané bude i za týden nebo měsíc. Bohužel, nebude. Je to jako s dietou. Pokud se vrátíme do stejných kolejí, tak se nám kila vrátí. Je to jojo efekt, a to stejné je i s naším domovem.

Náš domov říká příběh, kdo jsme a jak se cítíme. Když jsme ve svém životě zaseknutí, tento pocit se nám projeví i v naši domácnosti a našem životě. Začínají se nám hromadit věci a my to raději přehlížíme, jelikož vůbec nevíme, jak a kde začít.

První, co vidíme je clutter. Clutter je všechno, co nepotřebujeme, nepoužíváme a nepřináší nám radost. Je to příliš mnoho věcí, které už pro nás nemají docela žádnou hodnotu, ale z nějakého důvodu se s nimi neumíme rozloučit

Cluttered prostředí limituje naši schopnost se soustředit, odpočinout a pracovat. Pokud neustále kolem sebe vidíme tento clutter, tak náš mozek časem otupí a tento chaos už nevidí, ale naše podvědomí vnímá, že se v tomto prostředí necítí dobře. Pociťuje neustály stres a ví, že by chtěl bydlet jinak. Čím déle odkládáme, tím je to horší. Chaos nemizí, ale naopak se z domácnosti stává zaharaburděné skladiště, kde nikdo neví, co kde je.

Proč se neumíme rozloučit s věcmi, které nepoužíváme? Proč neumíme pořádek udržet? Proč neustále nakupujeme věci, které vůbec nepotřebujeme?

Na tyto otázky si budete umět sami odpovědět, když si uděláte Diagnostiku vašeho nepořádku, kterou najdete na mých stránkách spolu s řešením, jak dál postupovat.

Nikdo nás nikdy neučil ani uklízet ani uspořádat, tak se pak nemůžeme divit, že nás překvapí clutter a cluttered domov.

PS: Dnešní slovo:

CLUTTER podstatné jméno – všechny věci, které máme navíc, které nepotřebujeme, ale pořád u nás bydlí.

CLUTTER sloveso – je zaharaburdit prostor zbytečnými a nepotřebnými věcmi.

CLUTTERED přídavné jméno – zaharaburděné, zavalené nepotřebnými věcmi.