Jolanta Kovářová

13 změn s příchodem jara

13 změn s příchodem jara

Těchto 13 návyků se snažím zavést s příchodem jara, ale často v s některými pokračuji i v létě a na podzim.

Vyber si, co TI nejvíc vyhovuje a s RADOSTÍ vykroč do jarního dne.

1. PROBOUZEJ SE SE SLUNCEM

Dny se začínají krásně prodlužovat. Většina biologických vzorců našeho těla funguje na základě slunečního cyklu. To znamená, že jsme nejvíce zvyklí spát, když je tma, a bdělí, když je světlo.

Snaž se vstávat dříve a vytvoř si ranní rutinu, která se ti bude líbit.

Dej si letos na jaře za cíl vstávat kolem 6 ráno (každý den nebo alespoň skoro každý den).

Pravděpodobně to ani nemusím přidávat do seznamu, protože je mi jasné, jak moc všechny toužíme po slunci.

Pokud je krásné slunečné ráno, tak vyjdi ven a užívej si 10-15 minut ranních paprsků.

2. JEZ LEHČÍ JÍDLA

Samozřejmě, že chceme jíst tak abychom měly energii.

Jíst na jaře MÉNĚ může energií DODAT. V Japonsku je to hara hachi bu, která nám říká, abychom přestali jíst, když je naše bříško plné z 80 procent.

Jez sezónní, čerstvé potraviny. Vyhýbej se těžkým, mastným jídlům a nahraď za lehčí jídla, která jsou snadněji stravitelná – více salátů a polévek na bázi vývaru.

Mysli štíhle a zeleně. 🙂

3. PŘIDEJ SUCHÉ KARTÁČOVÁNÍ

Jaro je vždy o odhození starého a dodání energie novému. Suché kartáčování je rychlý a účinný způsob omlazení pleti. Zbavíš se starých buněk, nastartuješ lymfu a posílíš imunitní systém. Začni kartáčovat přírodním suchým kartáčem od kotníků nahoru přes nohy a trup až po krk. Nejlepší je to před tím, než vlezeš do sprchy.

4. HYDRATUJ POKOŽKU

Po zimě bývá naše pokožka hodně vysušená, a tak se ujisti, že udržuješ pokožku hydratovanou.

Ať už si vmasíruješ kokosový nebo olivový olej (ach ano, může to být skvělé), nebo použiješ krém na tělo na olejové bázi, hlavně opravdu navlhčuj každý den. Můžeš i několikrát denně, pokud vidíš, že to tvé tělo potřebuje.

Můžeš taky přidat pár kapek esenciálního oleje. Letos na jaře zkus použít citron, levanduli, mátu peprnou nebo šalvěj, abys sis dodala energii.

6. PIJ KOPŘIVOVÝ ČAJ

Bylinné čaje jakéhokoli druhu jsou léčivé, ale na jaro je zvláště prospěšný čaj z kopřiv.

Kopřivy jsou nabité živinami, které obsahují protizánětlivé vlastnosti a podporují metabolismus. Existuje mnoho způsobů, jak kopřivu použít, ale nejraději připravuji takto:

2 polévkové lžíce kopřivových listů namočím do půl litru vody a nechám louhovat 4-6 hodin nebo přes noc. Přecedím a vypiji.  Někdy přidám med, který je skvělým uklidňujícím pomocníkem a bylo také prokázáno, že podporuje střevní bakterie. Může dokonce pomoci s našimi sezónními alergiemi.

7. VYNECHEJ NEBO OMEZ KOFEIN

Káva je věčným předmětem debat, jestli pít nebo nepít. Já sama nevím, ale vím, že když kofein omezím, cítím líp a lépe spím. Zkus a uvidíš, co nejlíp vyhovuje tobě.

8. ZAČNI S PŮSTEM

Půst je jednou z nejléčivějších praktik, které máme. Existuje několik způsobů, jak praktikovat půst, ať už dlouhodobý půst, tekutý půst nebo cirkadiánní půst. Zkus např. jeden den nejíst a jenom pít vodu. Dovolíš svému tělu otevřít prostor k uzdravení.

9. VYTŘIĎ VĚCÍ A POŠLI DÁL

Jaro přímo láká k odlehčení. Tak jak chceme mít lehčí tělo, tak chceme mít i „odlehčenou“ domácnost. Je to skvělá doba na detoxikaci našeho domova. Zbav se všeho, co nepoužíváš, nechceš a nepřináší ti radost. Provětrej šatník a pusť domů novou energií.

Na mých stránkách najdeš jednoduchý návod, jak na to. Anebo se objednej na konzultaci ZDARMA a já ti ráda poradím.

10. ZBAV SE EMOČNÍ ZÁTĚŽE

Jaro je vždy obdobím nových začátků. Udělej si čas na vyčištění nepořádku ve své mysli. Neboj se si přiznat pravdu o tom, jak se cítíš. Když vidíme překážku, tak ji můžeme odklidit.

S emocemi, které tě zatěžují a způsobuji stres nebo bolest si dokáže poradit metoda EFT, kterou tě velmi ráda naučím. Nemusíš docházet na dlouhé terapie. Po čase TY SAMA budeš tou nejlepší terapeutkou pro sebe a své blízké.

11. UZEMNI SE

Co to znamená? Spoj se se zemí. A jak to udělat? Když budeš venku, tak zuj boty a procházej se po trávě. Užívej si ten moment spojení tvého těla se zemí. Zhluboka se nadechni a výdech pošli přes své stopy do země. Je to zároveň relaxující stejně jako posilující moment.

12. USMÍVEJ SE

Usmívej se a směj se jak nejčastěji. Když se přistihneš, že se mračíš, tak své koutky otoč směrem k očím. Když se přistihneš, že se neusmíváš, tak se usměj na první osobu, kterou potkáš a v mysli ji přej něco hezkého, např: přeji ti krásný den, nebo ať jsi zdravý, ať jsi šťastný. Uvidíš, jak toto malé cvičení rozzáří i tvůj den.

13. ZAPNI SVŮJ RYTMUS

Těchto pár rad ti pomůže najít rytmus, který vytváří ve tvém životě rovnováhu. Neměň úplně vše, ale pouze synchronizuj přidáním těchto zdravých sezónních jarních návyků, díky nimž se budeš cítit NAŽIVU a plná ENERGIE.

Pokud máš nějaký svůj skvělý návyk, o který by ses se mnou chtěla podělit, budu moc ráda, když mi napíšeš na info@jolanta

PS. A ještě anglické okénko:

CHANGE (čendž) – sloveso, podstatné jméno – změna, změnit